Bo Lindkvist Hemsida
Min Släktforskning.
Hans Åstradsson
ca 1677 - 1753 (76 år)1. Hans Åstradsson föddes cirka 1677 i Skottarp, Slimminge (M); dog den 28 Apr 1753 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M). Andra Händelser:
- Yrke: Bonde på nr 1, Norra Stenberget, Slimminge
Noteringar:
Den 28 april dödde och den 4 maj begrofs äncklingen i Norra Stenberget Hans Åstradsson som blef död af ålderdomssvaghet, ålder 76 år.Familj/Make/Maka: Mätta Jönsdotter. Mätta föddes cirka 1681; dog den 6 Okt 1751 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. Estred Hansdotter föddes cirka 1704 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M); dog den 17 Maj 1784 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M).
- 3. Ingar Hansdotter föddes cirka 1709 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M); dog den 28 Apr 1771 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M).
Generation: 2
2. Estred Hansdotter (1.Hans1) föddes cirka 1704 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M); dog den 17 Maj 1784 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M). Noteringar:
Den 23 may begrofs Rasmus Ohlssons hustru Estrid Hansdotter från Norra Stenberger, dog den 17 ejusdem, af ålderdomsbräcklighet och var 79 och ett halvt år gammal.Estred gift Hans Nilsson Slimminge (M). Hans föddes cirka 1714; dog den 25 Jun 1738 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 4. Hans Hansson föddes den 20 Jul 1736 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M).
Estred gift Rasmus Olsson den 31 Dec 1738 i Slimminge (M). Rasmus (son till Oluf Andersson och Bengta Pehrsdotter) föddes cirka 1707 i Illvede, Slimminge (M); dog den 23 Nov 1785 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 5. Nils Rasmusson föddes den 26 Aug 1739 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M); dog den 19 Maj 1813 i Lilla Skottarp, Slimminge (M).
- 6. Mätta Rasmusdotter föddes den 21 Jan 1742 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M).
- 7. Jöns Rasmusson föddes den 14 Maj 1744 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M).
- 8. Ola Rasmusson föddes den 14 Maj 1744 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M); dog den 23 Mar 1794 i Kläggeröd, Slimminge (M).
- 9. Ingar Rasmusdotter föddes den 19 Jan 1747 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M).
- 10. Elsa Rasmusdotter föddes den 25 Apr 1749 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M).
- 11. Ingar Rasmusdotter föddes den 27 Dec 1752 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M).
- 12. Per Rasmusson föddes den 22 Apr 1756 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M); dog den 24 Okt 1818 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M).
3. Ingar Hansdotter (1.Hans1) föddes cirka 1709 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M); dog den 28 Apr 1771 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M). Noteringar:
Den 28 april begrofs änckan Ingar från Norra Stenberget, dog den 20 ejusdem af blodstörtning och var 62 åhr gambal.
Generation: 3
4. Hans Hansson (2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 20 Jul 1736 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M). Noteringar:
Den 20 juli föddes och den 2 augusti döptes ett barn med det namnet HANS, föräldrar: äckta fadren Hans Nilsson och modren Estred Hansdotter i Norra Stenberget.. Faddrar: Lars Nilsson i Södra Stenberget, Ola Jönsson och Nils Jönsson i Slätteröd, och Sven Pärsson i Slätteröd.
5. Nils Rasmusson (2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 26 Aug 1739 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M); dog den 19 Maj 1813 i Lilla Skottarp, Slimminge (M). Andra Händelser:
- Yrke: Husman i Täckarehuset, Skurup
Noteringar:
Den 18 augusti föddes och den 26 döptes ett barn med det namnet NILS, föräldrar: äckta fadren Rasmus Ohlsson, modren Estred Hansdotter i Norra Stenberget. Faddrar: Anders Ohlsson i Illvede, Anders Tufvesson i Hällede, Ohla Tufvesson därstädes, Pär Persson i Hängbentorp?, Lars Nils hustru i Södra Stenberget.
Den 19 dödde i Lilla Skottarp inhysesmannen Nils Rasmusson af ålderdomsbräcklighet, begrofs den 26, var 80 åhr gammalNils gift Doreta Nilsdotter den 17 Nov 1765 i Genarp (M). Doreta (dotter till Nils Jönsson och Pärnilla Nilsdotter) föddes den 8 Aug 1742 i Häskobäck, Genarp (M); dog den 13 Jun 1815 i Lilla Skottarp, Slimminge (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. Ingar Nilsdotter föddes den 19 Jan 1766 i Häskobäck, Genarp (M); dog den 20 Jan 1828 i Eksmaden, Gärdslöv (M).
- 14. Mätta Nilsdotter föddes den 21 Okt 1767 i Täckarehuset, Skurup (M).
- 15. Kierstina Nilsdotter föddes den 2 Okt 1769 i Täckarehuset, Skurup (M); dog den 9 Maj 1847 i Eksmaden, Gärdslöv (M).
- 16. Hanna Nilsdotter föddes den 14 Jul 1772 i Täckarehuset, Skurup (M); dog den 6 Mar 1857 i Svensman, Slimminge (M).
- 17. Anna Nilsdotter föddes den 19 Jul 1774 i Täckarehuset, Skurup (M); dog den 11 Dec 1859 i Tagmåsa, Sövde (M).
- 18. Boel Nilsdotter föddes den 18 Nov 1776 i Täckarehuset, Skurup (M); dog den 5 Dec 1847 i Nr 22, Gärdslöv (M).
- 19. Else Nilsdotter föddes den 21 Feb 1779 i Täckarehuset, Skurup (M); dog den 16 Maj 1854 i Fattighuset, Skivarp (M).
- 20. Nils Nilsson föddes den 27 Sep 1781 i Täckarehuset, Skurup (M).
6. Mätta Rasmusdotter (2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 21 Jan 1742 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M). Noteringar:
Den 21 januari föddes och den 24 döptes ett barn med namnet MÄTTA, föräldrar: äckta fadren Rasmus Ohlsson, modren Estred Hansdotter i Södra Stenberget. Faddrar: Anders Ohlsson i Illvede, AndersTufvesson och Ohla Tufvesson i Hällede, Pär Pärsson i Norra Stenberget och Pär Ingnö i Södra Stenberget.
Mätta gift Jöns Larsson den 22 Jun 1767 i Slimminge (M). Jöns föddes i Genarp (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 21. Hanna Jönsdotter föddes den 18 Apr 1768 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M).
- 22. Lars Jönsson föddes den 27 Jan 1770 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M).
7. Jöns Rasmusson (2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 14 Maj 1744 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M). Noteringar:
Den 14 maj föddes och den 18 döptes 2ne barn med namnet JÖNS och OHLA, föräldrar: äckta fadren Rasmus Ohlsson och modren Estred Hansdotter i Norra Stenberget. Faddrar: Lars Nilsson i Södra Stenberget, Ohla Jönsson i Hagehuset, pigan Christensa Mattsdotter i Hultet, pigan Hanna i Slätteröd, bägge Hällede qvinnor, Nils Jönsson och Ohla Jöns hustru i Slätteröd.
Jöns gift Maja Nilsdotter den 19 Mar 1779 i Slimminge (M). Maja föddes cirka 1740 i Hyby (M); dog den 20 Jan 1808 i Slätteröd, Slimminge (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 23. Hans Jönsson föddes 1781 i Slätteröd, Slimminge (M).
- 24. Stina Jönsdotter föddes den 6 Jan 1784 i Slätteröd, Slimminge (M).
8. Ola Rasmusson (2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 14 Maj 1744 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M); dog den 23 Mar 1794 i Kläggeröd, Slimminge (M). Noteringar:
Den 14 maj föddes och den 18 döptes 2ne barn med namnet JÖNS och OHLA, föräldrar: äckta fadren Rasmus Ohlsson och modren Estred Hansdotter i Norra Stenberget. Faddrar: Lars Nilsson i Södra Stenberget, Ohla Jönsson i Hagehuset, pigan Christensa Mattsdotter i Hultet, pigan Hanna i Slätteröd, bägge Hällede qvinnor, Nils Jönsson och Ohla Jöns hustru i Slätteröd.
Ola gift Ingar Larsdotter den 31 Maj 1773 i Slimminge (M). Ingar (dotter till Lars Tufvesson och Bengta Olsdotter) föddes den 8 Maj 1747 i Villie (M); dog den 9 Feb 1780 i Slimminge (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 25. Hans Olsson föddes den 30 Mar 1774 i Slimminge (M); dog den 15 Apr 1777.
- 26. Mätta Olsdotter föddes den 24 Nov 1775 i Slimminge (M).
- 27. Hans Olsson föddes den 22 Feb 1778 i Slimminge (M).
- 28. Lars Olsson föddes den 29 Jan 1780 i Slimminge (M); dog den 13 Mar 1780 i Slimminge (M).
Ola gift Kerstina Hansdotter den 6 Aug 1780 i Slimminge (M). Kerstina (dotter till Hans Mårtensson och Ingar Larsdotter) föddes den 17 Dec 1756 i Stenshult, Slimminge (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 29. Ingar Olsdotter föddes den 31 Jan 1781 i Slimminge (M).
- 30. Lars Olsson föddes den 22 Okt 1782 i Slimminge (M).
- 31. Estred Olsdotter föddes den 25 Mar 1785 i Slimminge (M).
- 32. Rasmus Olsson föddes den 9 Aug 1787 i Slimminge (M).
- 33. Anders Olsson föddes den 10 Feb 1790 i Slimminge (M).
- 34. Nils Olsson föddes den 10 Feb 1790 i Slimminge (M).
- 35. Helja Olsdotter föddes den 6 Sep 1792 i Slimminge (M); dog den 10 Apr 1793 i Slimminge (M).
9. Ingar Rasmusdotter (2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 19 Jan 1747 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M). Noteringar:
Den 19 januari föddes och den 25 döptes ett barn med det namnet INGAR, föräldrar: äckta fadren Rasmus Ohlsson, modren Estred Hansdotter i Norra Stenberget. Faddrar: Anders Tufvesson i Hällede och Ohla Tufvesson, Ohla Jönsson och Nils Jönsson i Slätteröd.
10. Elsa Rasmusdotter (2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 25 Apr 1749 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M). Noteringar:
Den 25 april föddes och den 28 döptes ett barn med det namnet ELLSA, föräldrar: äckta fadren Rasmus Ohlsson och modren Estred Hansdotter i Norra Stenberget, Lars Nils hustru Ingeborg bar barnet. Faddrar: Hans Åstradsson i Södra Stenberget, gamle probstens tiänstepiga.
Elsa gift Anders Christensson den 13 Mar 1774 i Slimminge (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 36. Anders Andersson föddes den 11 Okt 1773 i Domanstorp, Genarp (M).
11. Ingar Rasmusdotter (2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 27 Dec 1752 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M). Noteringar:
Den 27 december föddes och den 29 christnades ett barn wid nampn INGAR, föräldrar: äckta fadren Rasmus Ohlsson och modren Estred Hansdotter i Norra Stenberget, hustru Ingar från Södra Stenberget bar barnet. Faddrar: Christian Andersson i Slimminge, Lars Mårtensson i Hällede.
Ingar gift Jöns Winström den 26 Nov 1784 i Slimminge (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 37. Jöns Jönsson föddes den 15 Jan 1786 i Iglesjö, Lemmeströ (M).
- 38. Thomas Jönsson föddes den 23 Aug 1788 i Iglesjö, Lemmeströ (M).
- 39. Karena Jönsdotter föddes den 16 Dec 1792 i Iglesjö, Lemmeströ (M).
- 40. Estred Jönsdotter föddes den 19 Okt 1794 i Iglesjö, Lemmeströ (M).
12. Per Rasmusson (2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 22 Apr 1756 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M); dog den 24 Okt 1818 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M). Andra Händelser:
- Yrke: Åbo på Norra Stenberget Nr 1
Noteringar:
Den 22 april föddes och den 24 christnades i probstens stuga med det namnet PÄR, föräldrar: äckta fadren Rasmus Ohlsson och modren Estred Hansdotter i Norra Stenberget, änckan Ingar Andersdotter i Slätteröd inhyses bar barnet, äncka Truedsson i Rämmelyshuset?.
Familj/Make/Maka: Kerstina Hansdotter. Kerstina (dotter till Hans Persson och Anna Mårtensdotter) föddes den 1 Nov 1758 i Sångletorp, Genarp (M); dog den 27 Okt 1814 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 41. Estred Persdotter föddes den 4 Nov 1785 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M).
- 42. Rasmus Persson föddes den 2 Maj 1788 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M); dog den 19 Jun 1788 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M).
- 43. Rasmus Persson föddes den 1 Jul 1789 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M).
- 44. Ingar Persdotter föddes den 19 Nov 1791 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M).
Generation: 4
13. Ingar Nilsdotter (5.Nils3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 19 Jan 1766 i Häskobäck, Genarp (M); dog den 20 Jan 1828 i Eksmaden, Gärdslöv (M). Noteringar:
Den 19 januari christnades Nils Rasmussons doter i Häskobäck INGAR, föddes dito. Hans Perssons hustru i Sångletorp hölt barnet. Testes: drängen Nils Jönsson i Sångletorp och pigan Kierstina Nilsdotter i Giödelöf.
Ingar gift Jeppa Carlsson den 2 Dec 1796 i Gärdslöv (M). Jeppa (son till Carl Jeppsson och Anna Christensdotter) föddes den 25 Aug 1769 i Gärdslöv (M); dog den 23 Jan 1827 i Eksmaden, Gärdslöv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 45. Christen Jeppsson föddes den 17 Aug 1797 i Gärdslöv (M).
- 46. Anna Jeppsdotter föddes den 18 Jun 1801 i Eksmaden, Gärdslöv (M).
- 47. Pernilla Jeppsdotter föddes den 13 Mar 1804 i Eksmaden, Gärdslöv (M).
14. Mätta Nilsdotter (5.Nils3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 21 Okt 1767 i Täckarehuset, Skurup (M). Noteringar:
Den 10 oktober föddes Nils Rasmus och Doreta Nilsdotters dotter uti Täckarehuset, döptes METTA, den 25 ejusdem. Testes: Bengta Nils och Nils Ohls från Porrarp, Hans Olsson i Kiemparp, Måns Larsson i Stakkalleröd.
15. Kierstina Nilsdotter (5.Nils3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 2 Okt 1769 i Täckarehuset, Skurup (M); dog den 9 Maj 1847 i Eksmaden, Gärdslöv (M). Noteringar:
Den 2 oktober föddes Nils Rasmus och Doreta Nilsdotters doter i Täckarehuset som döptes KERSTINA den 6 ejusdem. Kerstina Nils i Tegelladan bar barnet. Faddrar woro Jöns Rasmusson i Stenbergen, drängen Ola Rasmusson i Klaggeröd, pigan Kerstina Nilsdotter från Åttarp, drängen Hans Nilsson från Klaggeröd och drängen Hans Nilsson från Häskobecken.
Den 9 maj dog enckan Kerstina Nilsdotter i Eksmaden av ålderdom, 77 år, 7 månader och 7 dagar.Kierstina gift Nils Hansson den 16 Sep 1795 i Skurup (M). Nils (son till Hans Rasmusson och Elna Michelsdotter) föddes den 28 Feb 1758 i Nr 14, Gärdslöv (M); dog den 20 Mar 1822 i Eksmaden, Gärdslöv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 48. Hans Nilsson Malmgren föddes den 10 Okt 1796 i Bollestugan, Gärdslöv (M).
- 49. Elna Nilsdotter föddes den 3 Mar 1798 i Bollestugan, Gärdslöv (M); dog den 11 Aug 1863 i Dunstorp, Lyngby (M).
- 50. Jöns Nilsson föddes den 7 Dec 1799 i Bollestugan, Gärdslöv (M); dog den 1 Sep 1809 i Eksmaden, Gärdslöv (M).
- 51. Anders Nilsson föddes den 27 Apr 1802 i Bollestugan, Gärdslöv (M); dog den 14 Nov 1865 i Eksmaden, Gärdslöv (M).
- 52. Ola Nilsson föddes den 1 Nov 1803 i Bollestugan, Gärdslöv (M); dog den 6 Dec 1857 i Hollandshus, Hyby (M).
- 53. Nils Nilsson Citron föddes den 15 Dec 1805 i Eksmaden, Gärdslöv (M); dog den 27 Aug 1861 i Östra Svenstorp Nr 2, Svedala (M).
- 54. Mätta Nilsdotter föddes den 13 Feb 1808 i Eksmaden, Gärdslöv (M); dog den 8 Nov 1865 i Troberga, Hyby (M).
- 55. Hanna Nilsdotter föddes den 5 Apr 1810 i Eksmaden, Gärdslöv (M); dog den 2 Jan 1886 i Stubbarp Nr 2, Slimminge (M).
- 56. Dortha Nilsdotter föddes den 11 Jun 1812 i Eksmaden, Gärdslöv (M); dog den 8 Feb 1815 i Eksmaden, Gärdslöv (M).
- 57. Dortha Nilsdotter föddes den 11 Jun 1816 i Eksmaden, Gärdslöv (M); dog den 13 Jul 1817 i Eksmaden, Gärdslöv (M).
16. Hanna Nilsdotter (5.Nils3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 14 Jul 1772 i Täckarehuset, Skurup (M); dog den 6 Mar 1857 i Svensman, Slimminge (M). Noteringar:
Den 14 juli föddes Nils Rasmus och Doreta Nilsdotters doter i Täckarehuset, som döptes HANNA den 19 ejusdem. Hustru Kerstina Anders från Giöddelöf bar barnet. Faddrar woro Jöns Rasmusson från Stenbieren, Ingebor Nilsdotter från Häskobecken.
Hanna gift Mårten Nilsson den 26 Sep 1800 i Skurup (M). Mårten (son till Nils Nilsson och Karna Andersdotter) föddes den 2 Maj 1778 i Kagan, Skurup (M); dog den 9 Feb 1838 i Kläggeröd Nr 5, Slimminge (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 58. Nils Mårtensson föddes den 27 Maj 1801 i Stora Häckenfelt, Slimminge (M); dog den 3 Jun 1801 i Stora Häckenfelt, Slimminge (M).
- 59. Nils Mårtensson föddes den 23 Jul 1802 i Stora Häckenfelt, Slimminge (M).
- 60. Ola Mårtensson föddes den 30 Aug 1804 i Stora Häckenfelt, Slimminge (M); dog den 1 Okt 1874 i Skurup (M).
- 61. Elna Mårtensdotter föddes den 21 Nov 1806 i Stora Häckenfelt, Slimminge (M); dog den 21 Jan 1810 i Stora Häckenfelt, Slimminge (M).
- 62. Anna Mårtensdotter föddes den 15 Mar 1809 i Stora Häckenfelt, Slimminge (M); dog den 21 Jan 1810 i Stora Häckenfelt, Slimminge (M).
- 63. Anders Mårtensson föddes den 7 Feb 1811 i Stora Häckenfelt, Slimminge (M); dog den 21 Maj 1858 i Näbbarp, Slimminge (M).
- 64. Lars Mårtensson föddes den 1 Jan 1814 i Stora Häckenfelt, Slimminge (M); dog den 16 Apr 1815 i Stora Häckenfelt, Slimminge (M).
- 65. Bengta Mårtensdotter föddes den 20 Mar 1818 i Stora Häckenfelt, Slimminge (M).
17. Anna Nilsdotter (5.Nils3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 19 Jul 1774 i Täckarehuset, Skurup (M); dog den 11 Dec 1859 i Tagmåsa, Sövde (M). Noteringar:
Den 19 juli föddes Nils Rasmus och Doreta Nilsdotters doter i Täckarehuset, som döptes ANNA den 24 ejusdem, jungfru Anna Brakevagen bar barnet. Faddrar woro Nils Mårtensson i Tegeladan, Anders Johansson i Kleggeröd, drängen Nils i Porrarp, pigan Brita Bengtsdotter i torpet Förtreten
Anna gift Jöns Nilsson den 23 Nov 1798 i Skurup (M). Jöns (son till Nils Jönsson och Sissa Nilsdotter) föddes den 3 Jun 1771 i Börringe (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 66. Pärnilla Jönsdotter föddes den 20 Okt 1799 i Täckarehuset, Skurup (M).
- 67. Mätta Jönsdotter föddes den 20 Jan 1803 i Hollstenshuset, Slimminge (M).
- 68. Elna Jönsdotter föddes den 2 Nov 1805 i Hollstenshuset, Slimminge (M).
- 69. Nils Jönsson föddes den 6 Jun 1808 i Hollstenshuset, Slimminge (M).
- 70. Hans Jönsson föddes den 1 Apr 1811 i Hollstenshuset, Slimminge (M); dog den 20 Apr 1811 i Hollstenshuset, Slimminge (M).
- 71. Ola Jönsson föddes den 3 Dec 1812 i Hollstenshuset, Slimminge (M).
18. Boel Nilsdotter (5.Nils3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 18 Nov 1776 i Täckarehuset, Skurup (M); dog den 5 Dec 1847 i Nr 22, Gärdslöv (M). Noteringar:
Den 18 november föddes Nils Rasmus och Doreta Nilsdotters doter i Täckarehuset, som döptes BOEL den 24 ejusdem, hustru Bereta Jöns från Häskobecken och Slimminge socken bar barnet. Faddrar woro Nils Nilsson i Stakkalleröd, Nils Ols hustru i Porrarp och dräng Tuve ibm., samt pigan Kierstina Jepsdotter af Jyllan.
Familj/Make/Maka: Nils Sandgren. Nils föddes den 2 Sep 1781 i Örsjö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 72. Elna Nilsdotter föddes den 12 Apr 1805 i Nr 18, Skivarp (M).
- 73. Per Nilsson Gren föddes den 15 Nov 1807 i Nr 18, Skivarp (M); dog den 22 Nov 1884 i Nr 9, Katslösa (M).
- 74. Mätta Nilsdotter föddes den 9 Jan 1812 i Nr 18, Skivarp (M).
19. Else Nilsdotter (5.Nils3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 21 Feb 1779 i Täckarehuset, Skurup (M); dog den 16 Maj 1854 i Fattighuset, Skivarp (M). Noteringar:
Den 21 februari föddes Nils Ramussons och Doreta Nilsdotter doter ELSE i Täckarehuset, döptes den 28 ejusdem, höllts wid dopet af hustrun Maja Nils från Stenbieren Faddrar woro Jöns Rasmusson från Stenbieren, pigan Ingar, Kierstina? Jönsdotter ibm , samt Nils Nilsson från Stakkaleröd.
Else gift Christen Persson den 2 Apr 1802 i Skivarp (M). Christen (son till Per Christensson och Gertrud Larsdotter) föddes den 7 Jul 1777 i Öremölla Nr 23, Skivarp (M); dog den 14 Sep 1825 i Nr 16, Skivarp (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 75. Lars Christensson föddes den 24 Jul 1802 i Öremölla Nr 20, Skivarp (M).
- 76. Bengta Christensdotter föddes den 22 Dec 1803 i Öremölla Nr 20, Skivarp (M).
- 77. Jöns Christensson föddes den 14 Sep 1805 i Öremölla Nr 20, Skivarp (M).
- 78. Pärnilla Christensdotter föddes den 2 Dec 1807 i Öremölla Nr 20, Skivarp (M).
- 79. Anders Christensson föddes den 23 Dec 1808 i Öremölla Nr 20, Skivarp (M).
- 80. Ola Christensson föddes den 16 Feb 1812 i Svensman, Slimminge (M).
- 81. Gertrud Christensdotter föddes den 6 Jul 1814 i Svensman, Slimminge (M).
- 82. Nils Christensson föddes den 21 Maj 1816 i Svensman, Slimminge (M).
- 83. Hanna Christensdotter föddes den 8 Okt 1818 i Nr 16, Skivarp (M); dog den 4 Mar 1833.
- 84. Anna Dortha Christensdotter föddes den 8 Mar 1821 i Nr 16, Skivarp (M).
- 85. Pärnilla Christensdotter föddes den 2 Dec 1823 i Nr 16, Skivarp (M); dog den 19 Jul 1824 i Nr 16, Skivarp (M).
- 86. Hans Christensson föddes den 10 Maj 1825 i Nr 16, Skivarp (M); dog den 6 Jan 1900 i Nr 21, Skivarp (M).
20. Nils Nilsson (5.Nils3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 27 Sep 1781 i Täckarehuset, Skurup (M). Noteringar:
Den 27 september föddes Nils Rasmus och Doreta Nilsdotters son i Täckarehuset, som döptes NILS den 27 ejusdem, hustrun Bereta Anders från Tegeladan bar barnet. Faddrar Anders Jönsson ibm., pigan Elna Larsdotter i Skurup.
21. Hanna Jönsdotter (6.Mätta3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 18 Apr 1768 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M). 22. Lars Jönsson (6.Mätta3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 27 Jan 1770 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M). 23. Hans Jönsson (7.Jöns3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes 1781 i Slätteröd, Slimminge (M). 24. Stina Jönsdotter (7.Jöns3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 6 Jan 1784 i Slätteröd, Slimminge (M). 25. Hans Olsson (8.Ola3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 30 Mar 1774 i Slimminge (M); dog den 15 Apr 1777. 26. Mätta Olsdotter (8.Ola3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 24 Nov 1775 i Slimminge (M). 27. Hans Olsson (8.Ola3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 22 Feb 1778 i Slimminge (M). 28. Lars Olsson (8.Ola3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 29 Jan 1780 i Slimminge (M); dog den 13 Mar 1780 i Slimminge (M). 29. Ingar Olsdotter (8.Ola3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 31 Jan 1781 i Slimminge (M). 30. Lars Olsson (8.Ola3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 22 Okt 1782 i Slimminge (M). 31. Estred Olsdotter (8.Ola3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 25 Mar 1785 i Slimminge (M). 32. Rasmus Olsson (8.Ola3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 9 Aug 1787 i Slimminge (M). 33. Anders Olsson (8.Ola3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 10 Feb 1790 i Slimminge (M). 34. Nils Olsson (8.Ola3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 10 Feb 1790 i Slimminge (M). 35. Helja Olsdotter (8.Ola3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 6 Sep 1792 i Slimminge (M); dog den 10 Apr 1793 i Slimminge (M). 36. Anders Andersson (10.Elsa3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 11 Okt 1773 i Domanstorp, Genarp (M). 37. Jöns Jönsson (11.Ingar3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 15 Jan 1786 i Iglesjö, Lemmeströ (M). 38. Thomas Jönsson (11.Ingar3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 23 Aug 1788 i Iglesjö, Lemmeströ (M). 39. Karena Jönsdotter (11.Ingar3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 16 Dec 1792 i Iglesjö, Lemmeströ (M). 40. Estred Jönsdotter (11.Ingar3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 19 Okt 1794 i Iglesjö, Lemmeströ (M). 41. Estred Persdotter (12.Per3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 4 Nov 1785 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M). Estred gift Per Nilsson den 20 Mar 1807 i Slimminge (M). Per (son till Nils Hansson och Una Svensdotter) föddes den 1 Maj 1770 i Korrarp, Blentarp (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 87. Nils Persson föddes den 1 Jan 1808 i Nr 20, Slimminge (M).
- 88. Ola Persson föddes den 29 Sep 1809 i Nr 20, Slimminge (M).
- 89. Anders Persson föddes den 17 Apr 1812 i Nr 20, Slimminge (M); dog den 10 Maj 1882 i Nr 1, Blentarp (M).
- 90. Ingar Persdotter föddes den 27 Feb 1814 i Stora Jordberga Nr 16, Källstorp (M).
- 91. Kerstina Persdotter föddes den 11 Jan 1817 i Stora Jordberga Nr 16, Källstorp (M); dog den 27 Apr 1876 i Hönsinge Nr 10, Grönby (M).
- 92. Metta Persdotter föddes den 1 Jan 1819 i Stora Jordberga Nr 16, Källstorp (M); dog den 12 Feb 1897 i Örsjö (M).
- 93. Else Persdotter föddes den 15 Dec 1820 i Stora Jordberga Nr 16, Källstorp (M).
- 94. Gertrud Persdotter föddes den 17 Aug 1823 i Stora Jordberga Nr 16, Källstorp (M).
42. Rasmus Persson (12.Per3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 2 Maj 1788 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M); dog den 19 Jun 1788 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M). 43. Rasmus Persson (12.Per3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 1 Jul 1789 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M). 44. Ingar Persdotter (12.Per3, 2.Estred2, 1.Hans1) föddes den 19 Nov 1791 i Norra Stenberget Nr 1, Slimminge (M).